ساخت جوهر گرافنی جدید برای تولید قطعات الکترونیکی

۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ۱۱:۵۳:۱۲ ق.ظ

به گزارش گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، یک شرکت انگلیسی با همکاری محققان دانشگاه کمبریج، روش جدیدی برای تولید جوهرهای گرافنی ارایه کرده است که از طریق آن می توان از جوهرهای گرافنی برای تولید ادوات الکترونیکی استفاده کرد؛ این جوهرها به جوهرهای مبتنی بر آب که در حال حاضر در بازار وجود دارند، اضافه می شود.
کریس جونز از محققان این شرکت گفت: امکان تولید جوهرهای رسانا با قابلیت چاپ در مقیاس صنعتی می تواند راه تازه ای برای استفاده از گرافن در صنعت باز کند، این روش جدید، ما را قادر می سازد تا قطعات الکترونیکی را به اشکال مختلف تولید کنیم.
وی بیان کرد: در این روش، ذرات بسیار کوچک گرافن درون ترکیبی از حلال های حامل قرار داده و در نهایت این محلول به جوهرهای آبی موجود در بازار اضافه می شود. با تنظیم نسبت مواد موجود در این جوهر می توان خواص سیال را کنترل کرد و به حلال اجازه داد تا به سادگی با جوهرهای آبی رسانای موجود در بازار ترکیب شود و مقاومت آنها را کاهش دهد.
جونز اظهار کرد: جوهرهای مبتنی بر گرافن می تواند با نرخ 100 متر در هر دقیقه روی سطح چاپ شوند؛ این سرعت متناسب با سرعت چاپ در صنعت و نسبت به نمونه های اولیه ساخته شده بسیار سریع تر است. 
این گروه تحقیقاتی، این روش را روی فرآیندهای چاپی مختلف مورد آزمایش قرار دادند.