کاغذ درخشان گام اول تولید قطعات الکترونیکی انعطاف‌پذیر

۱۲ بهمن ۱۳۹۴ ۰۹:۱۷:۴۷ ق.ظ

کمپانی‌هایی مانند ال.جی و سامسونگ سالهاست که به نمایش نمایشگرهای OLED قابل انعطاف اقدام می‌کنند، اما در عمل آنها همچنان متکی بر اجزای داخلی که دارای انعطاف کمتری باشند، هستند. گروهی از دانشمندان در چندین دانشگاه چین، به راه‌حلی برای این مشکل نزدیک شده‌اند. آنها، اولین کاغذ انعطاف‌پذیر، شفاف و ساطع‌کننده‌ی نور را توسعه داده‌اند. این دستاورد به خودی خود یک نوآوری مفید به شمار نمی‌رود، اما می‌تواند اساس بخش‌های الکترونیکی انعطاف‌پذیر را در آینده تشکیل دهد.

بسیاری از تلاش‌های صورت گرفته برای ایجاد بخش‌های الکترونیکی انعطاف‌پذیر، مبتنی بر مواد شیمیایی نفتی هستند. مواد ساخته شده با گروه چینی نه تنها از نظر خواص برجسته می‌باشد، بلکه از موادی مانند چوب، پودرچوب و یک مجموعه از نقاط کوانتوم زیست‌سازگار کوچک تشکیل شده است. این فرایند بدین شیوه، مکش-تصفیه نامیده شده و دارای مقدار کم تا هیچ گونه اثر منفی محیطی است.

کوانتوم دات‌ها درواقع واژه‌ای پوششی برای تمامی انواع نیمه‌هادی‌های کریستالی می‌باشند که به اندازه‌ی کافی کوچک برای نشان دادن اثر کوانتوم هستند. از این مواد می‌توان در تکنولوژی تشخیص نوری، تحقیقات بیولوژیکی، محاسبات، و در این مورد تولید نور استفاده کرد. کریستال‌های نیمه‌هادی کوچک در این کاغذ تابان، از روی و سلنیم ایجاد شده‌اند که اثر تخریبی بر روی افراد پس از برداشته شدن پوشش خود ندارند. اغلب قطعات الکترونیکی امروزی به منظور جلوگیری از آلودگی به محیط زیست، نیاز به بازیافت کامل دارند.

این کاغذ نانوسلولز، اکنون چندان قابلیتی ندارد. در دمای اتاق قادر به درخشیدن بوده و می‌توان آن را بارها بدون شکستن یا ترک گرفتن لوله کرد و باز نمود. اگر این کاغذ در معرض نور خورشید قرار گیرد، کاملا شفاف می‌شود. با تحقیقات افزوده، این ماده را می‌توان به یک نمایشگر انعطاف‌پذیر که شبیه به یک کاغذ باشد، تبدیل کرد.